
Ile ludzi z Polski było w kosmosie?
2024-04-24Polska, choć nie posiada własnego programu kosmicznego, może poszczycić się pewną liczbą swoich reprezentantów w przestrzeni kosmicznej. Mimo to, liczba ta jest stosunkowo niewielka w porównaniu z innymi krajami. Jak dużo Polaków miało możliwość odwiedzenia kosmosu, a także jakie były ich osiągnięcia i wpływ na historię podboju kosmosu?
Polscy Kosmonauci
Pierwszym Polakiem, który miał zaszczyt polecieć w kosmos, był Mirosław Hermaszewski. 27 czerwca 1978 roku w ramach misji Interkosmos wsiadł na pokład radzieckiego statku kosmicznego Sojuz 30.
Drugim Polakiem w kosmosie jest Sławosz Uznański, który poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną 25 czerwca 2025 roku w ramach misji Axiom Mission 4 (Ignis).
Obecnie to właśnie Sławosz Uznański przebywa na orbicie okołoziemskiej – jest drugim Polakiem w historii w kosmosie i pierwszym, który odwiedził ISS.
Polacy w kosmosie: Mirosław Hermaszewski i Sławosz Uznański
Mirosław Hermaszewski, urodzony 15 września 1941 roku w Lipnicy Wielkiej, był pilotem Wojsk Lotniczych przed swoją misją kosmiczną. Jego udział w misji Sojuza 30 był częścią programu Interkosmos, umożliwiającego obywatelom państw socjalistycznych udział w kosmicznych lotach. W trakcie swojego pobytu w kosmosie Hermaszewski prowadził szereg eksperymentów naukowych.
Sławosz Uznański, urodzony 12 listopada 1984 roku w Łodzi, jest inżynierem i doktorem nauk technicznych, związanym m.in. z Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN). Przed swoim lotem kosmicznym pracował nad odpornością elektroniki na promieniowanie w przestrzeni kosmicznej. Jako rezerwowy astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, został wybrany do misji Axiom Mission 4, w ramach której 25 czerwca 2025 roku poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Podczas pobytu na ISS bierze udział w eksperymentach naukowych, także z udziałem polskich instytucji badawczych.
Jak Polacy trafili do kosmosu?
Pytanie, jak Polacy dostali się do kosmosu, pozostaje szczególnie interesujące, zważywszy na brak własnego programu kosmicznego w Polsce. W przypadku Mirosława Hermaszewskiego, jego misja była możliwa dzięki współpracy z ZSRR w ramach programu Interkosmos, który umożliwiał udział obywateli państw socjalistycznych w lotach kosmicznych.
Z kolei Sławosz Uznański poleciał w kosmos w 2025 roku jako astronauta rezerwowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), w ramach komercyjnej misji Axiom Mission 4, realizowanej przy współpracy z NASA i SpaceX.
Czy Polacy w kosmosie będą częstsze w przyszłości?
W świetle narastającego zainteresowania eksploracją kosmosu i coraz większych możliwości technologicznych, pytanie o przyszłość polskich kosmonautów staje się coraz bardziej aktualne. Lot Sławosza Uznańskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2025 roku pokazuje, że Polska może brać udział w międzynarodowych misjach kosmicznych – nawet bez własnego programu załogowego.
Wraz z przynależnością do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz rosnącą współpracą z firmami takimi jak SpaceX, otwierają się realne szanse, że w przyszłości zobaczymy kolejnych Polaków w kosmosie.
Podsumowanie
Choć Polska nie ma własnego programu kosmicznego, to udział Mirosława Hermaszewskiego w misji Interkosmos jest dowodem, że polscy obywatele mogą osiągnąć wielkie cele w podboju kosmosu. Dzięki współpracy międzynarodowej i rozwijającym się możliwościom technologicznym, może się okazać, że kolejne pokolenia Polaków będą miały coraz większy udział w eksploracji kosmosu.